Clubs & After School Activities – Year 8

Activities and trips outside of the classroom are an important part of our curriculum and we believe these experiences enrich students’ lives and deepen their understanding of subjects.

Here a number of fantastic opportunities on offer for our Year 8 students this year.*

Trip What’s It About
Lego Robotics Annual competition involving problem solving, teamwork and programming.
Paris/Versailles Homestay French students use language for real purpose, experiencing culture differences, tolerance and understanding of others…and maybe a little trip to Disney too!
Ski Trip 2020 Last year’s trip to Italy was a hit.  Fresh air and strenuous exercise are all good for physical, mental health and wellbeing, not to mention a great life experience exploring the world!
France Battlefields Trip The trip links well with both French and History.  It concentrates on the north of France and its links with England and is appropriate in the 500th anniversary year of the Field of the Cloth of Gold.  We also visit sites of importance from WW1 and WW2 such as Atlantic Wall and V1 launch sites in St.Omer.
Salters Festival of Chemistry KS3 Chemistry enrichment practical competition.
Aquatic Camp For swimming and diving development.
Cadet Summer Camp (Cadets only) A compulsory weeks camp that the Combined Cadet Force runs every year allowing our cadets to experience a military camp.
Literature Quiz Run by the English department and all revolved around a love for reading.
Allan Gibbons Trip Delivery of workshops and talks to students about reading and creating a love of creative writing.
UKMT Regional and National Finals Chance for Maths high achievers to compete regionally against lots of other schools and finger crossed make it to the national final…which we quite often do!
Activity Day and Time Staff Location
Table Tennis Monday 2.50 Coach Gym
Boys football training Monday 2.50 DST Astro
Basketball Club (external coach) Monday 2.50 JIF Sports Hall
Maths Surgery Tuesday 12.50 MBR JB1
Mighty Fine Linguists Tuesday 12.50 MGR ML1
Science Club Tuesday 2.50 BSA SC10
Netball Training Tuesday 2.50 CSC/LLA Courts
Yoga (External coach) Tuesday 2.50 JIF Gym
Run Club Tuesday 2.50 CLE/BBI Field
Concert Band (Mr Webb) Wednesday 2.50 PJC Mu1
Hockey Training Wednesday 2.50 CSC/JHD Astro
Badminton training Wednesday 5.00 Coach Sports Hall
Boys Vocal Group Thursday 12.50 PJC Mu2
3D Computer Graphics Thursday 12.50 JCD JB2
Art Club Thursday 12.50 LBR/DAQ ART & PAINT
Girls’ Choir Thursday 2.50 PJC Mu1
Rugby training Thursday 2.50 BJS/JIF Field
Girls football training Thursday 2.50 DC Astro
Dance Thursday 2.50 CSC Gym
String Group (Ms Sylvester) Friday 2.50 PJC Mu1
Swimming Team Various JDB MFL

 

*Please note – this list is not exhaustive and could be subject to change throughout the academic year.